EN SÆSON FYLDT MED UDVIKLING, FINALER OG GRØNNE FÆLLESSKABER
- for 13 timer siden
- 1 min læsning
Sæsonen 2025/26 blev endnu et stærkt år for Skanderborg Håndbold Ungdom – med flotte sportslige resultater, stærk spillerudvikling og et grønt fællesskab, der har sat sit tydelige præg gennem hele sæsonen.
Klubben markerede sig flot med deltagelse ved afsluttende finalestævner fra U11 til U15, stærke præstationer i pokalturneringerne og imponerende resultater ved internationale stævner som Partille Cup, Lundaspelen og Norden Cup. Her hentede Skanderborg-holdene både guld- og sølvmedaljer, FairPlay samt en lang række finalepladser.
Samtidig oplever Skanderborg Håndbold fortsat stor interesse blandt de yngste spillere. Hver uge gøres der en stor indsats for at skabe håndboldglæde, udvikling gennem leg med bolden og stærke fællesskaber for børn og familier i klubben. Det er et vigtigt fundament for hele klubbens udvikling og den grønne kultur, som kendetegner Skanderborg Håndbold.
På SHEA-siden blev sæsonen afsluttet med stærke resultater og flotte udviklingshistorier. SHEA havde fem hold i ungdomsligaerne, mens U19 pige 2 gik ubesejret gennem sæsonen og vandt 1. division A. Samtidig fik flere spillere debut på klubbens ligahold, og mange spillere deltog i nationale samlinger og landsholdsaktiviteter.
Ved DM-slutrunderne hentede U17 pigerne sølvmedaljer, U19 pigerne blev danske mestre, og U19 drengene sikrede sig sølv efter en intens finale efter forlænget spilletid.

U19 pigerne - Danske mestre 2026
Sæsonen har endnu en gang vist styrken i det grønne fællesskab omkring Skanderborg Håndbold. På tværs af årgange, spillere, trænere, frivillige og forældre er der skabt et miljø med stor håndboldglæde, stærk udvikling og fælles ambitioner.
Skanderborg Håndbold vil gerne sige stor tak til alle spillere, trænere, ledere, frivillige og forældre for endnu en fantastisk sæson. Vi glæder os allerede til at bygge videre på det grønne fællesskab i 2026/27. 💚




Kommentarer