2 x Guld ved Partille Cup 2010
Af: Lars Leth Seehausen
Skanderborg Håndbold deltog i år med 6 hold i verdens største håndbold turnering, Partille Cup i Gøteborg i Sverige. Og som om klubben ikke har vundet nok titler i denne sæson, så sluttede de grønne af med en formidabel indsats og hele 2 titler.
Over 19.000 håndboldspillere er samlet i hjertet af Gøteborg og det gør Partille Cup til verdens klart største håndboldturnering.
U18 drenge og U15 drenge nåede begge finalen i deres række og her hjemførte begge hold den kæmpestore guldpokal. Finalerne blev spillet foran 4.500 tilskuere i kæmpe hallen Scandinavium og det blev en oplevelse for livet for begge hold.
U15 Drengene mødte i finalen Ondo State, Nigeria og de afrikanske superteknikere blev et spændende møde for de grønne fra Skanderborg. 1 halvleg blev vundet så klart som 14-6 efter en fantastisk indsats i specielt forsvaret. Efter pausen kom de afrikanske spillere dog mere ind i kampen men de kom aldring tættere på end 3 mål og Skanderborg kunne hæve pokalen efter slutresultatet 19-15.
Træner Jesper Tønder fortæller at finalen ikke blev den mest spændende af kampene i Sverige. ”1/8-finalen mod Norrköping vandt vi kun 14-13 og vi scorrede sejersmålet med kun 2 sekunder igen.

U15 drengene fra Skanderborg i de historiske Stoke City trøjer som tidligere har vundet guld i Partille for Skanderborg. Vi ser frem til at Brød Bents søn, Frederik Mikkelsen, udstiller på den legendariske BRØDCAFE på Adelgade.
U18 Drengene mødte den arrangerende klub Sävehof i finalen. Den svenske klub er skandinaviens største håndboldklub.
Sävehof startede bedst og kom foran 2-0 hvorefter Skanderborg kom bedre med i kampen og fik udlignet ved 6-6. Herefter sad de grønne på resten af halvlegen og førte en overgang med 4 mål, men hjemmeholdet kom godt igen og fik reduceret til pausestilling 11-10 til Skanderborg, på et straffekast efter tid. 2 halvleg blev en helt lige affære hvor ingen af holdene førte med mere end 1 mål og ved slutfløjtet stod der 20-20 på haluret og dermed skulle kampen afgøres i sudden-death, først scorede mål i forlængelse gav sejren. Sävehof vandt lodtrækningen og skulle starte med bolden men Skanderborg fik brudt angrebet og kom i angreb, og med dommerens hånd i vejret for passivt spil hamrede Andreas Oliver Møller Bjerre bolden op i det ene målhjørne til stor jubel for hele Skanderborg lejren.
Turneringen gav også comeback til træner Claus Mogensen der sammen med Nicolej Krickau og Åsa Mogensen styrede U18 drengene til guldet – og hvilket comeback !

U18 Drengene i vild guldjubel i Scandinavium.
U13 Pigerne nåede til kvartfinalen hvor de lidt ufortjent blev slået ud, mens U15 Pige 1 nåede helt til semifinalerne, hvor holdet måtte se sig slået af ærkerivalerne og de senere vindere fra Ydun København. Pigerne slog netop Ydun i finalen til DM men denne gang trak Ydun det længste strå.
Mest vindende danske klub
Skanderborg Håndbold havde hidtil i klubbens historie vundet 4 titler ved Partille Cup, og nåede med de 2 nye pokaler således op på 6 titler sammenlagt. Hermed er Skanderborg Håndbold den klub i Danmark der har vundet flest titler ved verdens klart største håndboldstævne. Hidtil havde Brabrand den ære med 5 titler men det har Skanderborg Håndbold nu altså overgået.
Ikke mere guld
Nu kommer der ikke flere titler til de talentfulde grønne håndboldspillere i Skanderborg i denne sæson, for der er ganske enkelt ikke mere at spille om ! Nu holdes der ferie resten af juli måned, inden træningen til den nye sæson starter op i august måned.
15.07.2010