Stor ære af kampen
Af: Andreas W. Jepsen
Denne rundes kamp på udebane mod Århus GF var flyttet til Vejlby Risskov Hallen fredag aften. Kampen gav en hjemmesejr på 26-22 efter en føring til Århus på 14-11 ved pausen, men trods nederlaget var det en kamp, holdet havde stor ære af.
Mange fra Skanderborg havde taget turen til Århus, selvom hallen i Århus Nord ikke er vores livret efter en række kampe i 1. division mod Skovbakken igennem de seneste år. Således havde Sparekassen Kronjylland udleveret ikke mindre end 150 billetter til kampen, så med de mange fra Skanderborg blandt de over 1200 tilskuere var der opbakningen til udekampen. I 1. halvleg fulgte Skanderborg flot med igennem hele halvlegen, og med Morten Dueholm i målet gik det rigtig godt i forsvaret. Til denne kamp var også Dennis Klinge sygemeldt, så i stedet var det de unge målmænd Morten Dueholm og Jakob Krupsdahl der måtte tage bagerste skanse, og det gjorde de rigtig godt. Mod slutningen af halvlegen kom der endnu en alvorlig skade på listen fra Skanderborg, idet Jesper Holm fik en forstrækning i ledbåndet, som betyder en længere pause til endnu en stamspiller. Efter 10 minutter af 2. halvleg begyndte det at se rigtig skidt ud for Skanderborg. Hjemmeholdet var foran med 8 mål, og det kneb voldsomt med afslutningerne og antallet af tekniske fejl tog også over.Et skift på målmandsposten og en stabilisering af forsvaret sammen med 4 scoringer på stribe, fik igen Skanderborg ind i kampen, uden at hjemmeholdet dog for alvor var truet.
Med udgangspunkt i skadessituationen var det en utrolig flot fight af de spillere der kunne være på banen og også et glædeligt gensyn med Søren Olsen som er trådt til, og som blev noteret for 2 scoringer. Med baggrund i Jesper Holms skade blev der mere spilletid til Sigudur Eggertsson, som helt klart viste flot fremgang i sit spil og glimrende ved 5 scoringer og flere gode indspil. Lidt for mange tekniske fejl talte dog lidt den anden vej.
Målscorer for Skanderborg: Henrik Sloth 6; Sigudur Eggertsson 5; Jacob Larsen 4; Søren Olsen, Mattias Suhr og Kasper Povlsgaard 2; Jesper Koch 1.
20.10.2007