Liga - En god og flot afslutning på hjemmebane
Af: Andreas W. Jepsen
Fredagens hjemmebaneopgør mod BSV blev en rigtig god afslutningen på hjemmebane i Tele2ligaen.
Opmærksomheden omkring kampen var stor fra Silkeborg siden. Der var omkring 300 tilskuere derfra, så derfor havde vi ventet helt fuldt hus, men her manglede lige nogle stykker her fra byen.
I sponsorloungen havde vi en rigtig god og festlig aften med mere end fuld hus, og fik takket for opbakningen igennem sæsonen og fik også nogle pæne ord fra Jesper Ø Petersen i forbindelse med hans sidste oplæg til sponsorerne.
Så det var over 500 tilskuere der fredag aften kunne se et stjernespækket mandskab imod vore egne.
I starten så det ikke godt ud for vore egne. Vores offensive forsvar kunne ikke holde BSV’s Milutin Dragicevic på stregen, der var en konstant trussel igennem hele kampen. Men med et mere defensivt forsvar fik vi skabt kontakt omkring midt i 1. halvleg ved 8-10, men BSV spillede sig op trak fra til pausestillingen 12-17.
I anden halvleg var der hele tiden en fornuftig fordeling af kræfterne, så vi hele tiden leverede en OK indsats. Der var periode, hvor der dog blev valgt for mange vanskelige løsninger med uheldigt boldtab til følge. Især var vi ikke skarpe nok i de første 10 minutter af halvlegen. Her fik BSV skabt sig en forspræng på 10 mål og vi måtte kæmpe for at hænge på. Slutfacit var et nederlag på 24-34, efter en flot fight over hele linjen, men hvor især BSV’s Milutin Dragicevic med 14 mål, var en for stor mundfuld.
Ronnie Mathiesen fik overrakt pokalen som Man of the match af Susanne Svit Sandholdt fra dagens kampsponsor Damstahl.
Målscorer fra Skanderborg: Jesper Holm og Ronnie Mathiasen hver 5; Jesper Koch, Jakob Larsen og Henrik Sloth hver 4; Martin Søborg og Andreas Jepsen hver 1 mål.
06.04.2008