Udskriv siden

Truppen er på plads

Af: Lars Leth Seehausen

Oprykningen til Jack & Jones Ligaen har betydet, at sportschef Jesper Koch har været på overarbejde den seneste måned, men nu er arbejdet med sammensætningen af den nye trup slut.

Jeg kan bekræfte, at vi er færdige med truppen, og vi er enige med de sidste spillere, som skal optræde for klubben i den kommende sæson. Der mangler kun formalia omkring den sidste spiller, og jeg kan præsentere den endelige trup om 10 dage, inden vi går på ferie i uge 27.

Vi havde stort set truppen på plads, hvis vi skulle have spillet i 1. Division i næste sæson, men da vi sikrede oprykningen til Ligaen, skulle vi forstærkes på en enkelt plads. Vi er blevet enige med den spiller, vi havde som første prioritet, så jeg er en yderst tilfreds mand lige nu. Det er endnu en ung profil vi tilfører truppen og en spiller, vi har fået til klubben i konkurrence med rigtigt mange andre klubber om.

Det er lige den type spiller vi gik efter, så vi ser frem mod den store udfordring i Ligaen med en rigtig god fornemmelse. Truppen bliver på 22 mand i alt, og kun 3 af disse 22 spillere er nye i klubben, så vi skal ikke bruge mange måneder på at blive sammenspillet, og det er en klar styrke for os.

Det er 3. gang vi rykker op i landets bedste række i klubbens historie, og vi vil kæmpe som vanvittige for at holde os oppe denne gang.

Vi går ydmygt til sagen, og vi tror 100% på det.

Aage Armann

22.06.2011