|
Vi fik til sæsonstarten tilgang af Matias Helt Jepsen, som har spillet cirka 125 kampe i Tvis, Midtjylland, AG København og Fredericia og han var med Landsholdet i Brasilien i sommer, og fredag fik jeg en god snak med ham.
Matias var lidt træt efter en hård træning torsdag, da jeg spurgte ham om forskellen mellem Fredericia, hvor han spillede i sidste sæson, og Skanderborg.
Flere spillere
Der er flere unge spillere i Skanderborg, og der er også en større trup og det hele giver flere spillere til træningen. Folk vil virkelig træne og det er positivt her.
Føler mig hjemme
Man mærker også, at der er lidt større klubmiljø, og trænerne virker meget ambitiøse. Jeg kendte mange af spillerne på forhånd, og jeg føler mig hjemme allerede.
Fornuftig træningsmængde
Det så lidt lidt voldsomt ud, da jeg så de mange træningskampe, men det er nok nødvendigt, for at prøve nogle spillere, og det virker fornuftigt, at dosere træningsmængden.
Glæder mig til at spille
Jeg glæder mig også til træningskampene, og det er dejligt, at vi ikke har noget problem med at stille 14 mand.
Konkurrence
Vi har ikke de så store profiler i truppen, og det gør truppen bredere, og det er sundt med konkurrence om pladserne på holdet.
Aage Armann |