|
Super stemning i Morten Børup Hallen
Sponsorummet var fyldt, tilskuerpladserne var godt fyldt op, og alle fik hvad de kom efter. Godt Skanderborg spil i store dele af kampen og to point. Det er også blevet muligt for kørestolbrugere og komme ind i Morten Børup Hallen. Bagved hallen og ud i skolegården er der blevet lavet en flot sliske, som der kan køres op på.
Træner Jesper Holm
Det var en superindsats, som i leverede. Vi holdt hovedet koldt i de sidste 30 minutter af kampen, og vi var gode i vores undertal, og så stod Jesper godt inde i målet. Vi bevarede også roen, men vi skal stadig bevare tempoet i vores forsvarsspil, og det var supervigtigt, at vi fik den sidste bold ind i kassen (Martin Mauer Larsen).
Jesper Sørensen stod en stor kamp i målet med 18 redninger på 37 forsøg.
Jeg fik at vide på det sidste taktikmøde, at jeg skulle starte på banen. Det var en rigtig vigtig sejr, vi havde måske budgetteret med to point, og det var vigtigt, at vi fik dem.
Jeg er selv godt tilfreds med min indsats. Den var god, og jeg havde mange gode redninger, og min indsats er godkendt. Vi spillede rigtig disciplineret, og vi lagde et godt pres på de rigtige skytter hos Mors-Thy. Stor ros til forsvaret og især Suhr.
Benjamin Jakobsen fik igen meget spilletid, og hans indsats var meget bedre end i onsdagens kamp i Kolding.
Det var fedt og få point igen, og så endda rimeligt sikkert. Vi spillede godt, og stod godt i vores forsvar, hvor jeg selv stod bedre end i onsdags. Vi havde også bedre timing i vores forsvarsspil, og vi er rigtig godt kørende for tiden.
Nu har vi spillet fire kampe, og vi har fået flere point, end jeg på forhånd havde regnet med.
Vi har også fået tilgang af flere nye spillere, som alle bidrager med et højt niveau. Vi har hurtigt fundet sammen i modsætning til sidste sæson, og det er fedt at spille mod de bedste spillere i Danmark.
I angrebet vil jeg gerne arbejde på at skabe nogle flere chancer, både til medspillerne og mig selv.
Aage Armann |