|
Matias Helt Jepsen, som er vores sidst ankomne spiller, har før spillet i Midtjylland, AG København og Fredericia.
141 mål blev det til i sidste sæson i Ligaen for Fredericia. 45 Y-landskampe, 29 U-landskampe og 3 A Landskampe er det også foreløbig blevet til.
Matias Helt studerer i Århus, hvor han også bor, og jeg fik onsdag formiddag en snak med ham, lige før han skulle på ferie i Grækenland.
Ligaklub
Den primære årsag til klubskiftet er, at Skanderborg er en Ligaklub og en klub, som har været ude efter mig i flere omgange, og så håber jeg også på, at få en stor rolle på holdet.
Spændende
Klubben har også et spændende koncept i gang med mange unge spillere i truppen.
Gøre mig synlig
Mit mål med håndbolden er både på banen og udenfor banen, og at gøre mig synlig over for Landstræneren, og nu var jeg også med i Brasilien i denne måned, hvor jeg var på banen i alle tre landskampe.
Spilletid
Måler er også at være med i truppen til EM i Danmark i 2014, og så er Skanderborg perfekt for mig, hvor jeg kan få noget spilletid på banen, i stedet for at sidde på bænken i en storklub.
Ansvar
Det tiltaler mig utroligt meget, at have en stor rolle og ansvar på et hold, og det er væsentlig mere motiverende for mit spil, end bænken er.
Aage Armann |