Udskriv siden

Kasper Rode søger nye græsgange

Af: Lars Leth Seehausen

Kasper Rode

Venstrefløjen Kasper Rode er blevet enige med klubben om at ophæve kontrakten med udgangen af december måned. Kasper Rode kom til klubben kort før sæsonstart fra Fredericia.

Kasper Rode:

Jeg er glad for, at jeg fik kontrakt med min gamle klub kort før sæsonstarten, og jeg har været super glad for at være her, og været med til at hjælpe klubben i gang i ligaen. Nu er både Andreas Væver og Buster Juul ved at være klar igen efter deres skader, så jeg syntes det er den bedste løsning for begge parter, at vi ophæver kontrakten til nytår, så jeg måske kan finde en anden klub resten af sæsonen. Jeg har hele tiden været klar over, at jeg var her på lånt tid pga skader hos de 2 unge Skanderborg drenge Andreas og Buster ,og jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe klubben i en trængt situation. Det har hele tiden væren en aftale, at vi skulle se hvordan tingene stod her omkring juletid. Nu vil jeg lige afsøge markedet, om der er en anden klub der kan bruge mine evner resten af sæsonen, men ellers bliver jeg nok i klubben som amatør indtil videre. Det er en dejlig klub at være i, men der er jo selvfølgeligt grænser for, hvor mange venstre fløje der er brug for i truppen.

Jesper Koch:

Vi fik kontakt til Kasper Rode i sidste øjeblik inden sæsonstart, da Buster Juul blev skadet kort før sommerferien. Kasper har udfyldt sin rolle til fuld tilfredshed, men efter at Andreas Væver og Buster Juul nu er ved at være klar igen, er det åbenlyst at vi har mange spillere til netop den plads. Jeg håber for Kasper, at han kan finde en anden klub, hvor han kan få noget spilletid. Kasper har gjort det fint ved os, og han får i hvert fald de bedste anbefalinger med herfra.


Aage Armann

16.12.2011