|
Efter to sæsoner i Ligaen i Fredericia er 25-årige Kasper Rode vendt tilbage til Skanderborg til den kommende sæson. Kasper Rode har spillet 53 kampe i Skanderborg, både i Ligaen og 1. Division, og 81 scoringer er det blevet til. Kasper Rode bor i Århus.
Komme hjem
Det er dejligt at vende tilbage til Skanderborg, det er der ingen tvivl om, og det er lige som om at komme hjem igen.
Mere prof
Skanderborg er på de to år, som jeg har været væk, blevet en helt anden klub på mange områder. Vi har fået bedre vilkår og blevet mere professionelle. Der bliver trænet bedre og flere gange.
Glæder mig til ansvar
Det går rigtig godt for mig, og bedre end jeg havde regnet med, efter at have ligget stille i tre måneder i sommer. Jeg har savnet at få noget ansvar på banen, og det glæder jeg mig til at få.
Målet
Målet er for mig, at få Skanderborg til at overleve i Ligaen.
Sportschef Jesper Koch
Vi er glade for, at tilknytte Kasper Rode, da et akut behov opstod. Vi kender Kaspers kompetencer fra tidligere, og mener han kan udfylde rollen.
Vi regner med grundet Kaspers kendskab til klubben, hurtigt at kunne integrere ham. Hermed velkommen tilbage i familien til Kasper.
Aage Armann
|