Udskriv siden

Vores fejl blev straffet ifølge Krupsdahl

Af: Lars Leth Seehausen

Efter to gode kampe på 3. Divisionsholdet vendte Jakob Krupsdahl tilbage på 1. divisionsholdet i Skive i søndags, og det var Krupsdahls kamp nummer 82 for Skanderborg.

Rigtig skidt

Det var rigtig skidt i søndags i Skive. Vi havde ellers godt fat på det i første halvleg, hvor vi spillede godt håndbold, men anden halvleg var ikke god. Det er rigtig træls, at vi ikke kunne vinde, for vi er et bedre hold end Skive.

Jesper stod godt

Men de fejl som vi laver i angrebet, bliver hurtigt straffet i vores ende af banen. Jesper Sørensen stod ellers godt i målet i første halvleg, men da jeg kom ind midt i anden halvleg var kampen afgjort.

Til at vinde

Nu skal vi til at vinde nogle kampe, og vi bliver også bedre spillet sammen hver gang. I søndags forvaltede vi vores spil til enkeltmandspræstationer, i stedet for at gøre hinanden gode. Vi har ikke en kæmpeprofil, som scorer 10 gange i hver kamp, vi skal spille sammen i stedet for. Vores udvisninger blev også dyre for os, sluttede Krupsdahl.

Aage Armann

06.10.2010