|
Vores anfører for 1. divisionsholdet Kasper Povlsgaard spillede lørdag sin kamp nummer 31 for Skanderborg, og det var hans første sejr i Morten Børup Hallen, da vi besejrede Frederikshavn.
Ikke ramt vores niveau
Vi har ikke ramt vores niveau, endnu i de første kampe. Vi spiller godt i perioder af kampene, og disse perioder skal vi have forlænget.
Ikke selv ramt
Jeg har ikke selv ramt mit topniveau endnu, det blev til meget spilletid i lørdags, og træner Holm er god til at finde ud af, hvornår Benjamin Jakobsen og jeg selv er bedst, og så bruge den spiller som har mest tur i den på dagen.
Jeg har ikke selv gjort nogle tanker om, hvor vi på dette tidspunkt af sæsonen skulle ligge i tabellen.
Gode i perioder
De første 30 minutter af kampen i lørdags, var der ikke noget at skrive hjem om, vedr. vores angrebsspil, men vi stod godt i forsvaret, og efter pausen så vi noget af det spil, som vi gerne skal praktisere i længere perioder af kampene. Vi var gode i 20 minutter, og vi scorede 20 gange i anden halvleg, sluttede Povlsgaard.
Aage Armann |